Certifikace GMP+ je mezinárodní certifikační schéma, které zajišťuje bezpečnost krmiv. Certifikátem GMP+ dává firma najevo, že má zavedené postupy pro zajištění bezpečnosti krmiv.
Certifikát po vás bude chtít většinou dodavatel. Nějakou dobu se tomu můžete úspěšně vyhýbat a vymýšlet důvody, proč si ho nepořídit. Časem ale zjistíte, že pokud chcete více obchodovat a za lepší ceny, vyplatí se do toho pustit.
Nejdřív se zamyslíte a ujasníte si, co přesně potřebujete certifikovat. Jste čistě obchodní firma nebo máte i sklady? Jste dopravce nebo k tomu i obchodujete s krmivy? Vyrábíte krmné směsi? Podle toho si vyberete certifikační standard.
Pak se rozhodnete pro certifikační společnost, která u vás provede audit a vydá vám certifikát. Na našem trhu jich existuje asi dvacet. Mají své plusy a mínusy, vybírejte pečlivě.
A pak už začnete chystat všechny ty papíry, které jsou třeba pro úspěšný audit a vydání certifikátu.
Chápu, že toto pro vás je klíčová informace. Nedá se na ni ale jednoznačně odpovědět. Záleží na certifikačním orgánu, který si vyberete, a na rozsahu vašich činností. U obchodníků je důležité, od kolika prvovýrobců nakupuje. U spedice zase, s kolika dopravci spolupracuje atd.
Pro bližší představu alespoň uvedu, že budete muset počítat s pětimístnou cifrou a to opakovaně, každý rok.
Certifikát GMP+ se vydává na 3 roky. Ovšem každý rok probíhá ještě dozorový audit, tedy dvakrát. Třetí rok proběhne recertifikační audit (ten je trochu důkladnější) a opět vám vydají nový certifikát s platností na další tři roky. A tak stále dokola.
Kde zjistím, zda má můj obchodní partner platný GMP+ certifikát? Zobrazit
To, jestli má váš obchodní partner platný GMP+ certifikát, vyhledáte v databázi GMP+ International. Ve formuláři v levé části stránky můžete vyhledávat dle jednotlivých kritérií.
EWS je systém včasného varování. Když se pokazí něco, co by mohlo ohrozit bezpečnost krmiv, je třeba to nahlásit pomocí EWS formuláře. Každý rok v rámci auditu musí vaše společnost tento formulář otestovat, tj. prokázat, že ho bude umět v případě potřeby použít.
Co je IDTF databáze a pro koho je určena? Zobrazit
IDTF je mezinárodní databáze pro přepravu krmiv. Obsahuje povolené náklady, kódy nákladů a požadavky na režimy čištění vozidel v souvislosti s předchozím nákladem. Náklady, které nejsou v databázi uvedeny, jsou zakázané náklady pro dopravní prostředky přepravující krmiva.
Databázi využívají přepravci krmiv a obchodníci, kteří přepravu krmiv objednávají. Nahlédnout do ní můžete zde.
Systém certifikace GMP+ se postupně vyvíjel po dobu 25 let. V roce 2017 došlo GMP+ International k názoru, že certifikační schéma je zastaralé a potřebuje kompletní přepracování.
Pro certifikované firmy to znamená, že mají přechodné období po dobu tří let na kompletní přepracování dokumentace podle nových požadavků. Začátek této lhůty byl stanoven na 1.9. 2021.
Cookies používám k vylepšení svých webových stránek a služeb, které vám nabízím.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.