Dřív jsem se s tím jako obchodník také potýkala. Dala jsem na to, co se ke mně doneslo od ostatních obchodních partnerů. Čím víckrát jsem daný názor na ceny komodit slyšela, tím spíš jsem ho považovala za pravdu, aniž bych hlouběji zkoumala fakta.
Jak fungují obchodníci s komoditami, kteří nemají předem daný obchodní plán?
Článek jsem volně přeložila z amerického farmářského serveru farmprogress.com a trochu ho upravila.
Odborníci všude kolem
Obchodníci ze zemědělskými komoditami tráví spoustu času hovory se zákazníky i mezi sebou. Díky tomu mohou lehce zpozorovat, kdy začnou vnější faktory ovlivňovat obchodní rozhodování.
Takový obchodník zbystří a začne najednou více naslouchat všemožným odborníkům, vyjadřujícím své názory na ceny komodit, prezentujícím přesvědčivé údaje a strhující statistiky. Jejich predikce znějí vzdělaně, rozumně a důvěryhodně.
Jejich rady jsou slyšet v rádiu, v podcastech, čteme je u kávy v newsletterech a na oblíbených serverech. Není pochyb, že všichni tito „odborníci“ jsou přesvědčeni o své pravdě a mají nejlepší úmysly. Faktem ale je, že nikdo z nich nemůže vědět, co přesně trhy udělají. Protože trhy se nedají předvídat.
Zobchodovat úrodu je náročné. Je to ta část farmaření, kterou mnozí pěstitelé nemají zrovna v oblibě. A právě proto obchodníci často hledají někoho, kdo vypadá, že ví, co budou trhy dělat, aby jim řekl, kdy mají svou úrodu prodat.
Jenže bohužel, žádné křišťálové koule, čtení čajových lístků nebo tarotové karty nefungují. Nic, co by mohlo spolehlivě předpovědět, kdy se situace změní a dramaticky pohne cenou jedním či druhým směrem.
Tento marketingový rok se zapíše do historie
Sklizňový rok 2020–2021 se zapíše do dějin. Než byla vůbec úroda zaseta, po světě se začal šířit COVID-19. Když se karantény a home office staly běžnou součástí života, zaznamenali jsme pokles cen ropy a poptávky po ethanolu kvůli menšímu počtu aut na silnicích. To mělo za následek propad cen kukuřice a sóji.
Nízké ceny komodit byly příběhem léta, protože vše nasvědčovalo tomu, že úroda bude mít ideální podmínky pro svůj růst. A pak se nečekaně 10. srpna časně ráno přehnala neobvykle prudká bouře kukuřičným pásem v USA. Byly vyhlazeny miliony akrů orné půdy a napáchány obrovské škody na zařízeních pro skladování obilí.
Nedostatek srážek ovlivnil výnosy kukuřice a sóji a nakonec vedl k nižším koncovým zásobám. Ceny se začaly zvedat. Špatné povětrnostní podmínky v jižní Americe a silný exportní trh jim dále nahrával.
Předpověď je nemožná
Loňský rok je učebnicovým příkladem toho, proč je predikce cen nemožná. Kdo mohl tušit, že budeme mít globální pandemii, která lidem zabrání opouštět své domovy? Nebo že matička příroda zasadí v srpnu takový úder?
Tyto skutečnosti dokazují, jak moc je pro zemědělský podnik důležité řídit riziko – jak negativní, tak pozitivní.
Jak se cítíte, když jsme si teď ukázali, že trhy jsou nepředvídatelné?
Říkáte si, že jste udělali chybu, když jste loni v létě prodali pšenici, když to vypadalo, že budeme mít bohatou úrodu a nezdálo se, že by trhy měly jít nahoru? Pak si představte mlýny, které by neřídily riziko, a nechaly by nákup pšenice na později.
A naopak. Když ceny stoupají, nikdy nevíme, kdy se trh zase otočí. A udělá to velmi rychle. Proto je vždy důležité mít vše předem naplánované. Vytvořte si strategii, která se spoléhá na důkladné provedení, nikoli na odhad ceny.
Na základě odhadu a pocitů nemůže žádná strategie fungovat. Dodržujte váš předem stanovený obchodní plán a nedovolte, aby vás osobní předsudky nebo názory odborníků od něj odchýlily.
Trh nás všechny může kdykoli překvapit.
Dříve jsem se s tímto problémem také potýkala. V průběhu let jsem si ale vytvořila 5 rychlých návyků, které mi umožňují udělat si vlastní ucelený obrázek na ceny komodit.
Neznamená to, že bych vůbec neposlouchala rady odborníků. Ale když si poskládám puzzle z těchto pěti jednoduchých bodů, mohu si lépe určit svůj obchodní plán.
Pokud vás zajímá těchto 5 návyků, stáhněte si můj informační eBook zdarma.
Originál článku najdete zde.